Jõuludeks lahinguväljale

Giboni poeg kiikamas

Eelmises sissekandes heitsime juba pisut valgust Toba järve piirkonnas elavale Bataki rahvale ja nende huvitavale arhitektuurile. Jäime keset järve asuvale Samosiri saarele kauemaks, et selle kultuuriga veidi lähemalt tutvust teha – kehvasid teeolusid trotsides otsisime välja ka isoleeritumad külad, kus elamine ehedam. On tõesti huvitav, kuidas inimesed veel tänapäevalgi, kui enamus pürgib modernsuse poole, ikka traditsioonilistes majades elavad, kuigi võib arvata, et kui jõukus nendeni jõuab, ehitavad nemadki endale igava, ent tänapäevase eluaseme.

Bataki küla Samosiri saarel

Tsikkel ja plätud bataki stiilis elumaja ees

Külalapsed uudistamas

Naine koju jalutamas

Tüdruk koduaknalt uudistamas

Bataki stiilis tuletorn

Kõik kõlbab transpordiks - isegi aiatraktor

Krõbuskite edasimüüja rolleriga

Et sattusime saarele ringi peale tegema pühapäevasel päeval, ning kuna Bataki rahvas on ristiusku, siis kohtasime teel palju viisakalt riides olevaid kirikusse minejaid või sealt tulijaid. Pisut kummaline on mõelda, et veel kaks sajandit tagasi praktiseerisid nad kannibalismi, st kui vaenlane või raskes kuriteos süüdimõistetu hukati, siis söödi tema liha. Huvitav on ka see, et üks teooria termini “batak” sünniloost väidab, et sõna “batak” on tulnud malai keelest, milles see tähendab röövlit või väljapressijat. Muidugi on see üks teooriatest.

Üks huvitav asi, mida panime tähele, on see, et kohalikud naised kasutavad näonahale heledama tooni andmiseks loomulikust toonist mitu kraadi heledamat puudrit, mis ausalt öeldes jätab küllaltki kentsaka mulje.

Kirik Samosiril

Naised kirikust koju tulemas

Kuid jah, tee oli omaette katsumus, eriti praegusel vihmasel aastaajal ning asfaldirehvidega (millel on mudas nullilähedane haare) – niigi kord kivisele, kord mudasele pinnale oli siin-seal kogunenud korralikult vett, nii et lõpuks olime eesotsas tsikliga päris mudased. Ühes kohas oli pool teest kusagile “auku” kukkunud, nii et kohalike hoiatus selle kohta, et tee on “broken” ehk katki, vastas täiesti tõele. Saare keskosa oli väga metsane, nii et kujutlusvõimet rakendades tekkis hetketi isegi Eesti-tunne, mis sest, et sõnajalgu meenutavad taimed ulatusid kaugelt üle meie peade ning mändide asemel kõrgusid eukalüptipuud. Rannikule lähemal avanesid kohati aga kenad vaated järve vastaskaldale.

Samosiri saare läänepoolne vaade Toba järvele

Kui saarele ring peale tehtud ning traditsioonilised külad nähtud, ei ole Samosiril peale lõõgastumise suurt midagi teha. Kuna me niisama vedelemisega ei ole harjunud, siis võtsime nõuks ära kasutada viimast võimalust (sest paratamatult hakkab meie aeg Indoneesias läbi saama) üht-teist Indoneesia köögist kõrva taha panna, ehk siis tutvusime ühe hea koka käe all kohaliku toidu valmistamise nippidega. Tänapäeva inimene on niivõrd harjunud igasugu abistavate masinate ja konservide kasutamisega, nii et oli väga hariv ja värskendav näha ja isegi proovida, kuidas asju algupäraselt tehakse. Näiteks sain vastuse küsimusele, mis mind juba tükk aega piinas, kuidas kookospähklist (mis on Indoneesia köögis väga levinud koostisosa) valge sisu kätte saadakse. Vanamoeliselt kasutatakse selle riivimiseks sellist huvitavat pinki, mille otsa on kinnitatud hambuline “lusikas”, millega pooleks löödud pähklit seest kraabitakse. Jõudu kulub selleks omajagu.

Kookoseriiv

Kookoseriiv

Esimest korda elus nägin ka suure, madala kausi kujulist laavakivist “uhmrit”, millel maitsetaimed ümara kivi abil purustatakse.

Uhmer

Uhmer töötab käsitsi ja ürgselt: kiviga

Pärast suurt käsitööd – kuidas muidu neid palju energiat nõudvaid riivimisi ja rullimisi nimetada – ja aurva vokipanni ääres seismist oli “kokanduskursuse” lõpuks lauale panna neli rooga – aedviljad kookosega, karrikastmes kala, pruunistatud kookosega kana-rendang ning õlis praetud banaanid. Iseasi, kui kergesti vajalikud koostisosad Eestis kättesaadavad on, et seda hiljem Eestis korrata.

Vokipannil särisemas

Toidud laual

Praetud banaanid

Kala karrikastmes

Õhtusööki vaatas laest pealt väike geko – seda roomajat kohtab siin, Indoneesias igal pool. Enamasti tulevad gekod välja õhtul, kui laes süüdatakse lambid – putukad tulevad ju teatavasti valguse peale, nii et gekodel on hea nendega siis maiustada. Päris tihti oleme laes toimuvat gekode “jahti” pealt vaatama sattunud.

Geko

Geko riietel ronimas

Meie aeg Toba järve ääres sai läbi ning kihutasime kaugemale põhja, Bukit Lawangi orangutane vaatama. Orangutane, maailma suurimaid puuvõras elavaid imetajaid, on maailma üsna vähe alles jäänud, kuna nende ainsaks elupaigaks olevat metsa jääb inimtegevuse tõttu aina vähemaks. Sumatra on üks väheseid paiku, kus orangutane veel vabas looduses kohata võib. Seepärast asusime kohaliku giidi saatel ühepäevasele matkale läbi kaitsealaks oleva džungli. Peab ütlema, et ilmselt oli selle matka näol tegemist ühe sportlikuma üritusega meie ettevõtmise raames, sest tiheda taimkatte vahel kulgev rada oli mudane ja libe ning kulges enamasti järsult kas üles- või allamäge – kohati oli tunne, nagu roniks mööda seina. Piisavalt oli ka ronimist üle langenud puutüvede ning nende alt, nii et jalad said kokkuvõttes korralikult vatti. Õnneks oli puid, millest haarata, käeulatuses piisavalt, muidu oleks saanud pika liu.

Sihvakas puu Bukit Lawangi džunglis

Ronimine džunglis

Ronimine džunglis - üle ja alt langenud puudest

Looduslik kiik - suutis isegi meid kahte kanda

Väiksed jõed Sumatra džunglis

Väiksed selgeveelised jõed Sumatra džunglis - kallas kubiseb verekaanidest

Giid mööda spiraalis langevaid puuoksi ronimist demonstreerimas

Ahve nägime piisavalt, ning õnneks ei jäänud kohtamata ka suured, pika karvaga orangutanid, kes end aina ühe puu otsast teise otsa vinnasid. Tõeliselt uskumatud tegelased, kui neid lähemalt vaadata – nende liigutused ning pilk on juba niivõrd inimlik ja analüüsiva olemusega, et mõningane sugulus inimesega suisa kumab läbi. Ennustatakse, et orangutanid on määratud väljasuremisele 10-15 aasta jooksul.

Gibon

Gibonid häälitsemas:

[audio:http://yhelteljel.ee/audio/Bukit_Lawangi_Gibboni_ahvid.mp3]

Mingi tundmatu ahv

Orangutan

Igasugu putukaid oli ka, alates hiiglaslikest sipelgatest (kelle keha oli 3-4 cm pikk), kelle hammustus pidavat olema väga valus, mitte nii hiiglaslikest ämblikest kuni suurtes parvedes liikuvate mutukateni.

Ämblik džunglis

Suur sipelgas džunglis

Suur sipelgas

Läbi putukate parve

Üks järjekordselt huvitavalt häälitsev putukas:

[audio:http://yhelteljel.ee/audio/Bukit_Lawang_dzungli_putukas.mp3]

Ühtedeks ebameeldivamateks tegelasteks vihmametsas osutusid verekaanid – mind nendest õnneks säästeti, kuid Margus leidis neid oma jalgade küljest koguni neli tükki – haavad veritsevad pärast kaanide äratõmbamist päris tükk aega – ilmselt kasutavad nad imemise ajal mõnd verd vedeldavat ensüümi. Nii suured need siiski polnud, kui Eestis, vaid kolme-nelja sentimeetri pikkused, ja mitte eriti jämedad. Paar kaani oli taibanud imeda isegi läbi soki, mis sai neile siiski saatuslikuks, sest kuidagi said nad soki ja jalatsi vahel lömastatud, nii et sokid vereplekised.

Verekaani jäljed

Lömastatud verekaan teisel sokil

Bukit Lawang jäi meie viimaseks vaatamisväärsuseks Sumatral. Nüüd oleme Indoneesia suuruselt kolmandas ning seega väga energilises ja suure õhusaastatusega linnas, Medanis, mis tõlkes tähendavat lahinguvälja. Siin veedame ka jõulud, ehkki pühad mööduvad meie jaoks tsikli transporti Malaisiasse organiseerides. Inimesed on siin valdavalt islamiusku niikuinii (erinevalt Toba järve kandist, kus domineerib kristlus). Sellised pühad siis. Lahinguväljal.

PS: suure kärsitusega satelliittelefoni nuppe näppides kustutasime kogemata, ilma lugemata ära hiljuti (enne 23. detsembrit) saabunud sõnumi. Võimalusel võiks saatja uuesti õnne proovida 🙂

Häid pühi kõigile!

5 thoughts on “Jõuludeks lahinguväljale”

  1. even though i was INDONESIA and you were in my country ….

    Im still amazed with your story & pictures 😀

    merry christmas margus & kariina

    cheers,

  2. 😀 Päris lahe tee on ikka. Olete kuskil kinni ka jäänud? Orangutan on kudagi väga rahulik. Inimest nad ei karda siis ve ?
    Head vana-aasta lõppu!

  3. Ega need Samosiri teed suured asjad ei ole, natuke nagu meie Princes Highway Austraalias. On kena teie reisu jalgida. Soovime teile molemile Head Uut Aastat!
    Raul, Dorothy ja Fritz

  4. Hei!
    Tagantjärele rõõmsaid pühi.
    Täpsustuseks niipalju, et et Sumatra on üks kahest kohast, kus orangutane veel looduses leidub, teine on Borneo saar. Ma täpselt ei tea, kui palju neid üle maailma loomaaedades on, aga üldiselt on inimestel välja suremise koha pealt ilmselt õigus. Looduses siis. Aga väga inimlikud näevad nad välja küll, inimahvidset kõige sarnasemad ja elavad minu meelest ka kõige kauem, lüües keskmise elueaga ilmselt inimest ennast. Võimsad tegelased, ma olen täitsa kindel, et nende nägemine vabas looduses on tõeline elamus.

    Aga need söögid nägid tõeliselt isuäratavad välja, võibolla praetud banaan mitte niiväga, aga kala ja värk küll. mmmmm. ma usun, enam-vähem saaks siin ka selle söögi tehtud ja seda maitseainete purustamist ma vist küll hakkan praktiseerima. Ainult uhmrit on vaja veel. Kas pipar purustatakse tervelt koos seemnetega? Ma olen nees seni ikka välja nokkinud. Aga karrikastmes kala….
    oh, suu hakkab vett jooksma kohe.

    jõudu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga