Peateele tagasi

Kauba laadijad kotihunniku otsas

Sumatra keskosasse jõudmine tähendab seda, et Lonely Planeti andmetel on meil jälle midagi vaadata. Mitte, et lõunaosa poleks meile midagi pakkunud, otse vastupidi – maastikud ja kokkupuuted kohalikega on igati ületanud meie ootusi. Kuid ilmselt seetõttu, et seal, kus me liikusime, praktiliselt puudub turismi infrastruktuur, ei ole Lonely Planetis selle kohta suurt midagi.

Mõni kindlasti küsib, et mis me sellest Lonely Planetist muudkui jahume, nagu see oleks mingi piibel. Eks ta selles mõttes ongi, et ta on kompaktne, lihtsasti kasutatav infoallikas, kus lisaks vaatamisväärsustele on ka praktiline info majutusvõimaluste ja muu säärase kohta. Internetis surfates oleks ilmselt võimalik jõuda jälile infole alternatiivsemate, huvitavamate paikade kohta, kuid ligipääs internetile on meil küllaltki piiratud.
Hetkel on meil “käsil” Lonely Planeti “South East Asia on a Shoestring”, mis on suunatud Kagu-Aasias säästueelarvega reisivatele inimestele, ehk siis üldistatult backpacker‘ itele. Päris mitmes aspektis ei ole backpacker‘ i ehk seljakotireisija stereotüüp meile kohaldatav, ebaproportsionaalselt palju infot on linnade ja ühistranspordivõimaluste kohta, samas meid huvitab linnadest rohkem see, milline on kõige huvitavam tee (mitte kõige odavam buss), mis kuhugi viib. Samuti ei sisaldu selles grammivõrdki teavet turvalise parkimise võimaluste kohta, mis on meie jaoks praktiliselt esimene tegur, mille põhjal langetame otsuse ühe või teise hotelli või külalistemaja kasuks. Sest kui peaksime ühel hommikul avastama, et tsikkel on läinud, on kogu meie üritusel kriips peal. Ideaalseks ei saa niisiis Lonely Planetit (ja selle seljakotireisijaseeriat) pidada, kuid siiski parem kui mitte midagi.

Enne turismi peateele tagasijõudmist imesime veel endasse lihtsa külaelu pildikesi sellest, kuidas niigi lõõmava päikese all põletatakse telliseid ning kuidas vaikses sadamas seisavad plastmasspesukaussidest valmistatud lampidega ülepuistatud ööpüügipaadid. Isegi värske kalasaagi kaalumisele sattusime peale.

Telliste põletamine spetsiaalselt tellisehunniku kohale ehitatud "hoonega"

Pidev tuli tohutu tellisehunniku all

Töömees annab aga hagu juurde

Ööpüügi armaada - mitu valgustit ühel paadil on?

Kalad kaalul

Hea saak

Ning jõudsimegi saare keskossa. Esimene peatus – Sumatra lääneranniku suurim linn, miljoni elanikuga Padang. Esimese asjana torkasid silma korralikult kreeni vajunud tondilossid, mida oli ärevakstegevalt palju ning mis olla alles mõned kuud tagasi aset leidnud maavärina tagajärg. Maavärinaid tuleb siin, Sumatral ette päris sageli – ühel õhtul tundsime isegi voodi värisemist. Üks kuulsamatest on ilmselt aga 2004. aastal ookeanis toimunud maavärin, mille tagajärjel tekkinud tsunaami laastas Sumatra põhjaosas asuvat Acehit.

Viltuvajunud koloss

Püsti jäänud osas käib veel töö

Kuna Padangi näol on tegemist merelinnaga, siis ei saanud külastamata jätta sealset sadamat.

Vaade Padangist merele

Mõni paatidest nägi välja küll niivõrd roostetanud ja ära mädanenud, et oleks võinud arvata, et kui see veel merele jõuab, siis vajub ilmselt esimese tuuleiiliga naelakastina põhja, kuid oh, ei! Vaadates, millise hooga käis töö nendel paatidel, on neil pensionileminekuni veel aega küll.

Utiil

Paadid Padangi sadamas

Jõudehetk sadamas

Pärast fotosessiooni sadamas uitasime veel rannaäärsel. Vaatasime, kuidas kohalikud võrkusid merest välja tõmbavad ning kuidas promenaadile on sätitud värskeid meresaadusi müüvaid kümneid ja kümneid lette. Tegime kohalikega juttu ning tundsime elust rõõmu.

Võrk merest välja

Värske saak (1)

Värske saak (2)

Värske saak (3)

Värske saak (4)

Heatahtliku pilguga kohalik

"Tõesti 1100 kuupsentimeetrit?"

Kaubavahetusega tuli ka geenivahetus - hiinlaslike näojoontega mees

3 thoughts on “Peateele tagasi”

  1. Telliste põletamine on küll väha huvitav. Ei osanud ettegi kujutada, et nii asi käib. Olen mõelnud , et kuidas te julgete tsiklit tänavale jätta ja linnapeale minna. Kuid selgub, et se ongi paras jama. Ühest küljest vabadus oma liikuri näol kui ega tast eriti eemale ka minna saa.

  2. Tere

    Kuidas on Teil motivatsooniga interneti sissekandeid teha ? Ma tunneks ennast veidi ahistatuna, kui peaks nii tihti rahvale aru andma. Aga jah, lugeda tahaks küll iga päev:)
    Siiani on mulle kõige rohkem meeldinud sissekanded Austraaliast, kui oli probleeme tsikliga ja tundus, et kiiret lahendust pole. Ja oli väga nauditav lugeda, kuidas kõik lahenes justkui iseenesest. Olen olnud sarnases olukorras ja tagantjärele mõeldes oli see täiesti fantastiline kogemus.

    Jõudu kirjutamisel !

  3. Timo, nii ongi. Nagu enamuse asjadega siin Maailmas – kui kuskilt võidad, siis kuskilt kaotad. Annab sulle oluliselt rohkem vabadust küll, aga samas pead “stressama” muude probleemidega, nagu hoiustamine ja aeg-ajalt esile kerkivad tehnilised probleemid.

    Andresele: Kui me ennast väga ahistatuna tunneks, siis me seda ei teeks 🙂 Tegelikult on meil hea meel, et paljud inimesed on siit midagi enda jaoks, ja eks see on tegelikult ka tugev motivaator – ainult enda jaoks kirjutades oleks ilmselt kõvasti laisemad 😉

    Algul proovisime pidada nii (vanamoelist) paber- kui ka audiopäevikut, aga üsna varsti loobusime, sest kes teab, kas hiljem enam viitsiks kõiki neid kritseldusi lugeda või audiopäevikut edasi-tagasi kerida. Veeb on selles mõttes superluks meedium, et lõpuks on sul kontsentreeritud, läbimõeldud tekst, millest “ballast” eemaldatud, pildimaterjal, heli ja video plaksti mõne hiireklõpsuga ees. Endalgi hea teinekord vanu postitusi lugeda – just mõned päevad tagasi vaatasime vanu Lõuna-Ameerika postitusi ja väga eredalt tuli järsku kõik meelde, lausa nostalgiahoog tuli peale :). Samas saad otsida ja filtreerida kindlaid asju, kui hiljem asjad mälusoppidesse kaovad ja “meeldetuletust” vaja.

    Samas, kui oma arvutit kaasas ei oleks, poleks veebibloogi pidamine enam nii mugav. Kui peaks kogu materjali sisseõtmbamiseks ja -toksimiseks kasutama internetipunktide raale, oleks see juba liigne aja- ja raharessurssi raiskamine. Õhtuti telgis või hotellis viimase paari päeva mälestused oma sülearvutis sisse toksida, heli-, pildi- ja videomaterjal töödelda, on juba meile rutiiniks kujunenud. Oma arvuti (vana-hea suure “moluga” 2×2.2Ghz MacBook Pro) on kodune ja käepärane.

    Ja eks kirjutame vastavalt sellele, kuidas on materjali. Indoneesia on selles suhtes siiani olnud kuidagi eriti tänuväärne kant, et paljud asjad inspireerivad pilti tegema ja kirjutama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga