USA keskosa ei ole põnevate maastike poolest just õnnistatud, nii et peamiseks atraktsiooniks on siin linnad. Mõned päevad tagasi viis tee meid Detroiti. Kuuldavasti ei ole palju inimesi, kes sellesse USA “mõrvapealinnaks” ristitud linna ihkaks minna. Praeguse majanduslanguse kontekstis on USA autotootmismeka kuidagi eriti nukker – kes siis ikka traditsiooniliselt suure kütusekuluga USA sõidukit osta tahab, kui Euroopa ja Jaapan/Korea palju säästlikumaid alternatiive toodavad.
Ehkki paljude jaoks on Detroidis tõmbenumbriks Fordi ja Chrysleri ja muud sarnased muuseumid, läksime meie sinna hoopis teisel põhjusel – Detroidil on mängida oluline roll muusika ajaloos, ning seda peetakse techno sünnilinnaks. Meie eesmärgiks oligi näha seda keskkonda, mis muusikuid inspireeris.
Üheks asjaks, mis koheselt meie tähelepanu püüdis, on filmidest tuntud auravad kanalisatsioonikaevud tänavatel – neid on Detroit’is lademetes. Kõige sürreaalsem on see, et need auravad isegi pargialadel – teravam silm ehk leiab ühe sellise üles linna kunstiinstituudi ees:
Kunstiinstituudi külastamine oli meil tegelikult plaanis ka (erilised kujutava kunsti fännid me pole, aga Diego Rivera seinamaali “Detroidi tööstus ehk inimene ja masin” oleks ehk näha tahtnud küll), kuid juhtus nii, et selle vahetus läheduses köitis meie tähelepanu Star Treki näituse reklaam. Ja kuna Star Treki fännideks võib meid kvalifitseerida küll, siis saigi mindud Detroidi Teaduskeskusesse hoopis vastavat näitust vaatama. Välja oli pandud hulk tegelaste originaalkostüüme ja muud atribuutikat, mis, nagu selgus, on päriselus palju robustsema välimusega kui filmis.
Siin näiteks sarjast Star Trek – The Next Generation tuttav laevaskeem.
Koridori mudel:
Kapten Jean-Luc Picardi tuba laeval:
Selles mõttes sai näitusel käimisega “linnuke” kirja, et Star Treki atribuutikat olen ammu näha tahtnud.
Järgmisena said sammud seatud kasutatud vinüülplaatide poodi.
Tõeline paradiis, kust leiab midagi igale maitsele.
Kuulsa plaadifirma Motowni muuseum oli kahjuks küll kinni, aga vähemalt nägime väljast ära selle maja, kust nii mõnigi hitt alguse saanud.
Paar vaadet tänavalt:
Ja nii huvitav kui see ka pole, on USA “autopealinnas” hämmastavalt palju mõlgitud autosid:
Yees, Detroit on techhouse sünnilinn, sealt on palju uut soundi tulnud tantsumuusikasse. Nii et vinüülipoode seal veel leidub…Autotööstus vist juba ammu selle linna suures osas maha jätnud, linn pidi olema tühju hooneid täis…