Mõned päevad tagasi viis tee meid läbi Rocky Mountainsi nime all tuntud piirkonna. Eks igasugu mägesid oleme tänaseks näinud küll ja küll, nii et mingeid erilisi erutusvärinaid sellega seoses eelnevalt ei tekkinud. Seda suurem oli meie üllatus kohale jõudes.
Pärast mitmeid nädalaid troopilistes Kesk-Ameerika riikides oli Kaljumäestik kui sõõm värsket õhku. Ja seda sõna otseses mõttes, sest üsna pea, vaid mõni tund sõitu Monument Valley’st, avastasime end juba sellistelt kõrgustelt, kus teeserv on lumine ning kus kased alles helerohelised. Selliseid värvitoone polnud me enam ammu näinud. Mingi müstiline nostalgia puges lausa hinge, nagu oleks käes hoidnud postkaarti kevadisest Eestist. Ja ometi ei ole Eestis mägesid!
Temperatuur oli kõrgustele vastav – vaid viis-kuus kraadi sooja, ja õrn vihmasabin lisaks.
Siin-seal oli mägedes möödunud ajast jäänud kaevandusi:
Kaljumäestiku idaserval tegime vahepeatuse Denveris, kus lasime (nii mõnegi arvates ühtede maailma parimate) kodarveljespetsialistidel tsikli rattad üle vaadata. Selle tulemusel sai esiratta kodaraid pingutatud ning tagaratta velg hoopistükkis välja vahetatud (vana “tuunimise” asemel pakuti odavamat võimalust hoopis uus panna – tingimusel, et vana neile jätame – oli teine kogu meie massi, kehvade teeolude ja muidu piinamise juures päris kõveraks läinud – vahepeal oleme kolm kivide löökidest purunenud kodarat ise ära vahetanud.
Üks teine hea uudis oli veel telgitootjalt Hilleberg – kuna meil on üks kaartest purunenud, siis helistasime USA esindusse, kus Petra Hilleberg isiklikult meile vastas ja ilma pikema jututa lubas meile tasuta saata uued kaared koos paranduskomplektiga! Hilleberg on üks tore väike pereäri, enamasti tootes ekstreem-telke, mis oma ülemaailmse kuulsuse saavutanud igasugu Antarktika, Arktika jms kõrgmäestike ekstreem-ekspeditsioonidega. Siiski valmistavad nad ka lihtsurelikele meie arvates ühtesid parimaid 4-aastaaja universaaltelke, kus igale detailile on tähelepanu pööratud, alates lihtlabasest psühholoogiast (hubasust tekitavatest sisetelgi värvidest – see on ikkagi sinu kodu) lõpetades toore funktsiooniga (tuule- ja vee kindlus, ventilatsioon, lukud jne jne). Tegime päris hulga kodutööd enne oma telgi valikut, käisime proovimas igasugu eri tootjate telke ja võib öelda, et Hillebergide kvaliteet ja läbimõeldus on tõepoolest muljetavaldav. Meile tuli üllatusena (s.t. kui telk oli juba ostetud), kes veel ei teadnud, et Hillebergi käsitöötelgid on “Made in Estonia”, kusjuures sedasi, et nii sise- kui välistelgi (Eesti) õmblejate isiklikud nimed on telgil kirjas – see on kõrgeim austuse aste käsitöö kvaliteedi vastu üldse – kui midagi ei meeldi, saad inimese poole isiklikult pöörduda. Kui palju on firmasid, kes panevad detailidele tegijate nimed kirja? 🙂
Varsti pärast Denverit hakkas vihma sadama, ning kui mõned tunnid vahepausi siin-seal välja arvata, siis on lakkamatult sadanud praeguseni, ehk meie jaoks kolmandat päeva järjest. Veidi meenutab see meid Brasiilia lõunaosas kimbutanud sadu, mis samuti kestis päevi (siinne on kohalike sõnul kestnud juba nädal aega) ning mis jättis paljud inimesed koduta. Tollal olime aluspesuni läbi vettinud, praegu on olukord veidi parem, kuid siiski!
Vihmasajus oleme läbinud sadu ja sadu miile Wyomingi, Lõuna-Dakota ja Minnesota preeriat. Peame vist nõustuma paljukuuldud väitega, et USA keskosas suurt midagi näha pole – ainult erkroheline rohumaa, nii kaugele välja, kui silm seletab, mõned kauboikülad sekka.
see viimane pilt võiks tõesti olla tehtud kusagil lõuna-eesti teepervel kohukesi vitsutades. pilk viljandi poole:)
edu ja reisiõnne!
saatsin aadressile info ÄT yhelteljel . ee kirjakese aga vastust ei ole tulnud, seetõttu uurin et kas aadress ikka õige ja toimib?
Urmas: täitsa töötab see aadress. Saime nüüd ka mahti vastata – sul seal päris keerukad küsimused. 🙂
Kohalikule, et kui vaade viljandi poole oleks, siis kolm asfaldiauku vähemalt jäänuks pildile. Sellise servaga teid ei ole eestis. Siklimehed teavad miks neile see meelde jääb. 🙂
kui saladus pole, siis mis telgi mudelinimetus on ja kuidas vihma peab?
Telgi mudel on Nammatj 3 (mitte GT versioon). Algul mõtlesime Nallo 3-le viimase kergema kaalu pärast, aga Nammatji paksem-tugevam konstruktsioon pani mõtlema vastupidavusele pikemas perspektiivis. Näiteks meie eelmine, suvalise tootja telk (täpsemalt selle lukud, kaared ja välistelgi tekstiil, mis vastu kaari hõõrus) näitas täielikke kulumise märke pärast seda, kui olime seda sadakond korda üles ja tagasi kokku pannud. Nii meie otsus Nammatji kasuks langeski, mis on sisuliselt lihtsalt “karmim” Nallo. Veepidavus on minu arvates ülihea – mõnikord, kui oleme telgi kiiruga pisut lohakalt üles seadnud, ja kui siis välistelk puutub mõnes kohas sisetelgi vastu, siis heal juhul tekib sajuga sissepoole õhuke kondetsilaadne kirme. Suuremal osal odavama otsa telkidel hakkab paduvihmaga sellistest kohtadest tasapisi tilkuma. Aga kui telk korrektselt pingule tõmmata, siis tõenäoliselt pole olemas vihma, mis suudaks kasvõi ühe ainsa tilga sisetelki suruda – oleme ikka päris korralikud öö-läbi vihmaduššid seal läbi elanud. Samuti on üle ootuste heaks osutunud tuulekindlus ja stabiilsus (Patagoonia lagedatel väljadel korralikult läbi testitud 🙂 ).
Alguses valmistasid lukud muret – käisid suht raskelt ja tihti oli tunne, et miski on katki või kinni kiilunud – asi, mida ei ootaks ühelt kallima hinnaklassiga tootelt. Küll aga nüüd hiljem saame aru, et Hilleberg on tõenäoliselt pannud väga tugevad lukud, mis lihtsalt üle keskmise kaua tahavad “sisse käia” – alles nüüd, peale poolt aastat kasutust, on lukud normaalselt-vabalt käima hakanud.
Ahjaa – paljud võivad mõelda, et miks me kasutame kolmeinimesetelki? Tegelikult oli alguses üldse plaanis osta neljainimesetelk, küll aga otsustasime lõpuks, et see on liiga suur. +1 koht on meil reserveeritud varustuse jaoks, mida eeskotta jätta ei taha, lisaks on rohkem õhku ja mõnusam olemine – see ON lõppude lõpuks meie kodu, kus viibime selle ekspeditsiooni ajal väga palju. Ja rohkem ka “isiklikku ruumi” – kogu aeg ei saa ju üksteise seljas elada 😉 .
Hilleberg arvasin et Rootsi firma. Telkidest üks parimaid kindlasti, head on ka Helsport, toodetakse Norras, Ameerika Black Diamond, odavamatest Marmot, Eureka, The North Face…