Tere tulemast Boliiviasse

Boliivia teede tüüpnäide

Tšiili-Boliivia piiriületus toimus San Pedro de Atacama ja Uyuni vahel.

San Pedro de Atacama on umbes 2500 meetri kõrgusel asuv oaas – selle tunneb asulale lähenedes kohe ära, sest pärast sadu ja sadu kilomeetreid liivakarva toone näeb silm lõpuks midagi rohelist. Kohale jõudes on ilmselge, et tegemist on turismimekaga – igal pool müüakse kirjut turistinänni ning turismibüroosid on vist rohkem kui Tallinnas kokku – samas on see küla mis küla. Turiste on rohkem kui kohalikke, ning ka hinnad on kohutavalt ülepaisutatud – ainus WiFi-ga hostel küsib kahese toa eest üle 700 krooni, kuid hommikusöök ei kuulu hinna sisse, WiFi levib ainult fuajees ning vesi (mitte ainult soe, vaid igasugune) keeratakse kell 11 õhtul kinni. Külas endas suurt midagi vaadata pole – see ongi rohkem nagu baaslaager igasugustele ümbrusesse viivatele tuuridele. Seega laseme endale pikemalt peatumata templid passidesse lüüa ning põrutame Boliivia poole.

Boliivia (1) - vulkaan altpoolt vaadatune

Boliivia (2) - piiripunkt

Boliivia passikontrolli putka (teisiti ei saa seda nimetada) asub umbes 4600 meetri kõrgusel keset tühjust. Päris külm on, ning liiga kiiresti, adapteerumata läbitud kõrgusevahe hakkab juba tunda andma – igasugune liigutamine ajab hingeldama ning pea käib veidi ringi. Pärast passikontrolli võtame suuna 80 kilomeetrit eemal asuva tollikontrolli poole (mis on isikliku sõidukiga tulles kohustuslik samm). Tee sinna viib läbi hingetuks tegeva iluga kohtade – möödume Laguna Verdest ehk rohelisest järvest, ning Laguna Blancast ehk valgest järvest.

Boliivia (3) - ulmemaastikud Lago Verde juures

Boliivia (4) - vaateid otse teepealt

Boliivia (5) - Laguna Blanca ja kuumas väävlises vees mõnulevad turistid

Boliivia (6) - Laguna Blanca peegeldus

Boliivia (7) - (ps: justkui videomängus - kuskil all on ka pacman-de varjud :) )

Boliivia (8) - ühest suunast tugeva tuulega on põõsad ulmelise "lainelise" struktuuri tekitanud

Boliivia (9)

 

Rebane

Tüüpiline tee

Üks parimatest Boliivia teelõikudest

Sinka-vonka tee päikeseloojangus

Boliivia teed

Kuid tee ronib aina üles, ning Margusel hakkab kõrgusest tingituna aina halvem ja halvem. Kui lõpuks aduana‘sse ehk tollikontrolli jõuame, mis asub veidi enam kui 5000 meetri kõrgusel ühe keemiatehasega ühes kohas, on Margus juba näost suisa hall ning mitte eriti konditsioonis edasi sõitma. Tolliametnik soovitab pöörduda keemiatehase tohtri poole, sest kõrgushaigus pole mingi naljaasi – võib isegi surmaga lõppeda. Nii talitamegi. Hapniku ja rohtude toel saab Margus jälle jalule, nii et saame teed jätkata, kuid tungiva soovitusega võimalikult kiiresti väiksematele kõrgustele jõuda.

Margus hapniku turgutust saamas

Õhtu saabudes möödume Lago Coloradost ehk punasest järvest. Kõrgus on 4500 meetri ringis ning Marguse enesetunne jälle kehvem, kuid peame ööbimiskoha otsima. Asustust siin eriti ei ole, nii et paneme telgi püsti suvalises teeäärses kohas. Saabuv öö ei ole sugugi mitte nii romantiline, nagu seda võiks ühelt kõrgmäestiku öölt eeldada – ütleks et see on lausa katastroofiline. Esiteks on kohutavalt külm – et oleme väga kõrgel, on juba telki üles pannes vaid 4 kraadi sooja, hommikul tuvastame termomeetri näidu -2 kraadi, kõik oli härmas. Ehkki oleme magamiskottidesse pugenud soojas aluspesus ja lisaks veel tsiklivarustuse gore-tex voodrites, ei hakka kunagi päris soe. Teiseks on Margusel nii halb olla, et jõuame enne hommiku saabumist mitu korda mõelda kiirabi kutsumisele satelliittelefoni abil. Kuid ka mitu korda väljas oksendamas käies ning peaaegu et kokku kukkudes ei saa Margus jätta tõdemata, et öötaevas on ulmeliselt ilus. Kuidagi veame siiski hommikuni välja, et siis vaevu-vaevu end liigutades ning iga väiksema pingutuse peale hingeldades telk kokku pakkida ja kuidagi taas teele asuda. Püüan ise ära teha nii palju kui võimalik, et Marguse jõuvarusid säästa – tema on ju “piloot”. Suure vaevaga saab ta siiski tsikli selga.

Ees on pikk päev – teed, kui mitte öelda rajad, on sõnuseletamatult kohutavad – kord on liiv, kord on kruus, kord on suured kivimürakad. Ja ei ühtegi teeviita. Ilma GPS-i või kompassita poleks siin mitte midagi teha. Pärast kaht kukkumist (ei saa mainimata jätta, kui raske on tsiklit püsti tõsta, kui kõrgust on üle 4000 meetri) ning mitut-mitut jõeületust jõuame vähe suuremale kruusateele, mis meid lõpuks umbes 3500 meetri kõrgusel asuvasse Uyunisse toob. Ka see on turismi toel üles kasvanud asula ja hinnad on siin kõrged, kuid otsustame siin jääda mõneks ajaks adapteeruma – sest palju allapoole siin altiplanol enam minna ei saa. Vedeleme voodis, mõlemad palavikus – ei läinud kõrgushaigus ka minust palju mööda. Margusel on nüüd õnneks parem. Peame puhkama ja oma akusid laadima.

 

Üks asi veel: kindel on see, et Lõuna-Boliivia on parim viis oma tehnika täielikult risustada (meie amort lausa tossas!) Siin on konkurentsitult halvimad teeolud mida me kohanud oleme – ja on väheusutav, et sellest saab palju halvem olla!

4 thoughts on “Tere tulemast Boliiviasse”

  1. Kui teed oleks head siis oleks rahvast rohkem ja vaated kehvemad. Väga loodan, et nad ennem ei asfalteeri kui ma ka jõuan seal ära käia! 😉

    Sellise kolaka püsti kangutamine 5000m peal võib tõesti eluisu ära võtta…

  2. Hea, et kõik hästi ikka on, seda sissekannet lugedes tekkis vahepeal päris mure. Teed tunduvad tõesti algelised ja paistab et on ohtralt pehmet liivkatet teedel, mis teeb sõidu veel omakorda väsitavaks. Vaated on vinged.

  3. Sai ise selkandis ekskursioonibussiga Aricast (merepind) 3 tunniga 4500 meetri peale tõustud. Siiani on see päev mul meeles, kui üks elu vastikumaid. Enesetunne oli kohutavalt sant. Vaated altiplanol olid hingematvad, aga nende nautimiseks isu polnud. Õnneks sain õhtuks merepinnale tagasi ja tervis sai ruttu korda. Ei kujuta ette ööbimist ja muid katsumusi sellises olukorras. Samas teie vist nii kiiresti 0-4500 meetrit ei tõusnud. Head kohanemist selle hõreda õhuga.

  4. Tegime sama laenatud maasturiga – Aricast ühe päevaga 4500 peale, peale vapustavaid vaateid vallutasime õhtupimeduses karabinjeeride kordoni – midagi muud seal ööbimiseks polnud. Selleks ajaks oli ka kõrgushaigus käes. Ja kui hommikul sai palavuse tõttu olla topis ja lühikestes pükstes, siis nüüd magasime kahekesi suusariietes, mütsis ja kinnastes kitsas sõdurivoodis… karabinjeeride kordon oli kangesti veneaegsete Saaremaa piirikordonite moodi, valgeks värvitud kivid kaunistamas kidurate peenarde ääri… See oli elu koledaim öö…tappev iiveldus ja peavalu ja tunne, et see öö ei lõpe kunagi… Elu päästsid karabinjeeri poolt tema üsna kahtlase puhtuseastmega taskust õngitsetud kaks aspiriinitabletti… Ja kui hommikul mägijärve kaldal tuhandete roosade flamingode vaateväljas äkitselt kogu iiveldus ja muu lakkas- oli see elu ilusaim tunne ja ilusaim vaade…
    Avastasin alles nüüd teie saidi ja minust sai teie kirglik lugeja ja pöidlahoidja. Teie kirjutised on põnevad ja huvitavad – üks parimatest reisikirjadest!!!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga