Ühel Teljel muusikasaade Malist

Nüüd kui malaariast suuresti jagu saanud, panime augu täiteks põlvepeal kokku ühe muusikasaate Malist:

[audio:YHELTELJEL-Mali.mp3|titles=Ühel Teljel muusikaretk Malisse]

Kellel internetiühendus maha ei jõua mängida (“hakib”), saab faili alla tõmmata siit (paremklikiga “Save As”).

Saates mängitud palade esitusloend:

1. Oumou Sangaré – Donso (Kounadia, 2008)
2. Neba Solo – Fouladon (Neba Solo, 2002)
3. Issa Bagayogo – Diarabi (Sya, 1999)
4. Nahawa Doumbia – Minia (Yaala, 2000)
5. Abdoulaye Diabate – Sere (Samory, 2002)
6. Yoro Sidibe – Kobéli (Kobéli, ????)
7. Habib Koité – Ma Ya (Ma Ya, 1998)
8. Oumou Sangaré – Diya Gneba (Moussoulou, 1990)
9. Nahawa Doumbia – Kalo Bole (Yankaw, 1997)

Taustaks: Ali Farka Touré & Ry Cooder – Bonde / Sega (Talking Timbuktu, 1994)

Väheke tausta ka. Ei tea, kuidas lugejatele-kuulajatele, aga meile tundus Malis olles kohalik muusika niivõrd värvikas ja niivõrd mitmekesine, et kui Bamakos kuulsime olevat kaupluse, kus on võimalik osta originaalplaate (mõnes mõttes kurioosum Aafrikas, kus muusika on enamasti müügil turul ning loomulikult piraatversioonis), siis oli ainuke loogiline tegevuskäik sinna kohale minna ning kohaliku muusikatööstuse toetuseks mõned helikandjad soetada – eelistame iga kell originaali ja meile ei meeldi “piratsemine” – kui ikka meeldib, tuleb toetada ka asja loojat.

Tegemist on kauplusega nimega K7 (prantsuskeelselt hääldades kõlab nagu “kassett”), millele pani aluse Mali muusika üks legende, Ali Farka Touré. Nagu nimestki aru saada, on kassett siinmail ikka veel kuum sõna – poeski oli kassette vaata et suuremgi valik kui CD-plaate, ent ometi saime kokku mõnusa melomaanse assortii.

CD-de puhul on neil huvitav lahendus leitud kohaliku ostujõu tasakaalu saavutamiseks – kohalikuks tarbimiseks on plaadid siiski kirjutatud (ja need on ikkagi sealjuures “originaalid”, st artist saab plaadi läbimüügist osa!) – loogiline, sest Mali on üks vaesemaid riike maailmas ja “keskmised” kohalikud ei jõuakski osta kvaliteetseid ja kauakestvaid pressitud originaalplaate – pressitud plaadid tehakse ja müüakse läänes, kus inimested jõuavad neid osta ja ilmselgelt jõukamad kohalikud audiofiilid siia tellivad.

8 thoughts on “Ühel Teljel muusikasaade Malist”

  1. Hmm…
    Tundub, et sattusin vist liiga kiiresti sellele postitusele peale ning kogu fail polnud veel üles laadunud 🙂

  2. Töötab. Aafrika rütmid on päris head. Ega muidu sellistele pärlitele ei satu, kui seda nö “koju” kätte ei tooda 🙂 Või siis ise tunned sügavamat huvi sellise muusika vastu.

  3. Eriti hää saade!!! Viimasel ajal ei ole palju raadiole pihta saanud, aga tundub et yks paremaid muusikasaateid yldse mis elus ette tulnud. Yks jama ainult! see rikub maitse ära ja töstab lati eriti körgele. Seega ootaks nyydsest tulevikus korralikku saatesarja nii muusika kui jutuga kogu reisi nende asjaolude kohta mis siin kirjas ei ole vöi on pisut tahaplaanile jäänud 😉
    Tänud!

  4. Eks ikka uurisime enne tausta – Malis on muusikamaastik nii lai ja kirev, et ilma võiks sellesse lihtsalt ära eksida. Malaarias olles sai kohalikku raadiot kuulatud, mis andis kohaliku muusika suhtes pisut parema tunnetuse. Plussiks veel see, et Kariinal prantsuse keel suus, nii et sai poes teadjatega konsulteerida. Eks lõpuks oligi pisut mõlemat – teadlikku tausta ja oma maitse järgi otsustamist. Vot selline kompott tuligi kokku 🙂 Kindlasti mitte eriti representatiivne, sest nagu mujalgi Aafrikas, on ka Malis palju tugevate Lääne mõjutustega muusikat, mis on igal pool nii või naa ühte nägu ja seega mitte eriti huvitav.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga