Ehk Tansaania nähtuna läbi HDR-i (High Dynamic Range – kõrgdünaamilise ulatusega) fotode.
Kuigi olen varem öelnud, et mind see HDR-i värk pärast oma esimest katsetust eriti ei eruta, siis ühel hetkel võtsin ta siiski ajaviiteks uuesti ette ja said mõned päris meelepärased tulemused. Mõttega lihtsalt kuvada tavafotodele veidi vaheldust.
PS: kes veel ei tea, siis minnes hiirega pildi peale kuvatakse pildi pealkirja.
Tulemus on ikka väga halb! 😉 Umbes selline automaatne pilditöötlusseade on mõnedel uuematel kaameratel peal, nimeks “dramatic tone” vms.
minu meelest väga vahva. kas taevas läheb ise selliseks või tuleb seda piltidel eraldi kruttida?
Mustvalged on isegi lahedamad, selline graafikajoonistuse efekt tekib.
Rebaseonu, HDR peaks andma pildi edasi, nagu see on silmaga nähtav (ses mõttes, et silma lahutusvõime on fotoka omast vist isegi tuhandeid kordi suurem). Tihtipeale ju silmaga vaatad, et ilus maastik või värvid, aga kui pildile püüad, siis on kas taevas liiga hele või hoopis maapind must. Samas olen nõus, et HDR on ikka päris erinev sellest, mida silmaga näed. Või pole me lihtsalt harjunud selliseid fotosid vaatama?
🙂
Tansaania maastik on nagu Konrad Mägi maal. Lahe.
täpi: taeva tõmbab ise selliseks ja võimalusel saab HDR-i toonide kokkusurumise “võimsust” peale kruttides selle efekti veelgi tugevamaks – tõmbab heledaid kohti vähemaks ja võimendab varjualasid. Ühel hetkel muidugi läheb liiga sürriks 🙂
Eva: jah, mustvalged on kuidagi paremad, sest värvid kipuvad HDR-ide puhul ikka liiga sürriks minema. HDR-i voorus ongi nende dünaamiline ulatus. Oma silmaga nägemise erinevus on see, et inimesel on silmast tulnud info töötluseks väga arenenud selektiivsusega “bioprotsessor” (aju), mis oskab kaadris pea kõik detailid eristada, samas kui fotokast tulnud ja arvutis kokku kleebitud digitaalne HDR pilt liidetakse kokku ikkagi suhteliselt lihtsate matemaatiliste tehetega ja mitteoluliste/oluliste detailide selektiivsust on seal väga vähe. Eks see HDR-i maailm veel areneb ja võib öelda, et tulevikus on see ilmselt ka tavafotokaga pilti tehes täiesti standardne tulemus (et teeb mitu pilti ülikiiresti ning kleebib ise kokku), kuid praegu on ka viimase sõna fotokate dünaamiline ulatus üldjuhul väikesevõitu.