Kes oleks võinud arvata, et Aafrikas võib nii külm olla, et hambad hakkavad plagisema, aga näed, on! Etioopia põhjaosa maastik on mägine, ja mõistagi mida kõrgemad mäed, seda külmem – seda vaatamata sellele, et kõige kuumem koht maakeral asub siit vaid kiviviske, või heakene küll, päevase sõiduteekonna kaugusel.
Jätsime oma esimese peatuspaigaga Etioopias, transiiti tegevate rekkameeste hotelliga hüvasti. Eneselegi üllatuseks olime seal kahe ööga jõudnud koduneda, trotsides haisvaid ühiskäimlaid, ligast dushi ning puruks klaasiga ust, millest öösel sääsed hordide viisi maiustama tulid. Võib-olla olid need lustakad seinamaalingud palmidest, või hoopis odav õlu (uskuge või mitte, aga Etioopias maksab pudel õlut sama mis pudel kokakoolat) ja lihtne, aga maitsev söök, aga miski meid ära nõidus.
Hommikul madalikult startides ei osanud me päris arvata, mis saab meid ees ootama. Kuid tee läks aina kurvilisemaks ning ronis üha kõrgemale, pakkudes pärast Etioopia kirdeosa palavuses ägavaid laavakivimaastikke lopsakat, rohelist silmailu. Kus mägine maastik vähegi võimaldas, seal olid põllud – nii kaugele kui silm ulatas nägema, ja sellistelt kõrgustelt ulatas nägema päris kaugele. Kummaline mõelda, et aastatel 1984-85 nõudis näljahäda Etioopias miljoni inimese elu.
Arhitektuur on siin omalaadne, mõnikord on tunne, nagu sõidaks ringi mingil päkapiku- või muinasjutumaal.
Tee aina ronis ning mida kõrgemale jõudsime, seda külmemaks läks. Seda võis aru saada ka inimeste riietusest, kes mähkisid end aina tihedamalt rättidesse-sallidesse.
Päikeseloojangu eel jõudsime platoole (ületades enne üle 3500 meetrise kuru – kõrgused Etioopias võtavad suisa Himaalajate mõõtmeid!), kus oli juba nii külm, et hambad plagisesid. Kuid millised vaated, millised värvid!
Telkimiseks oli liiga palju asustust, ning lähim suurem asula mitmekümne kilomeetri kaugusel. Jäime esimesse ettejuhtuvasse hotelli, mis oli päris sünge, kuid ega 14 krooni eest ei saagi ju palju tahta, või mis? Hotelli pidav pererahvas keetis meile kokku lihtsa söögi ning kuuma teed, nii et ei pidanud päris lõdisedes magamiskotti pugema.
Tere.
Margusel on õigus, “millised vaated”.
On tõesti arusaamatu kuidas sellise roheluse keskel on võimalik tekkida sellise ulatusega näljahäda aga küllap on seal põhjus selles et seda saaki on mõtekam välja müüa selle asemel et kohalikele sööta.
Olge tublid.
Kohalike silmad on ka väga huvitavad. Hoidke varbad soojad ja turvalist veeremist!
Huvitav maastik, samuti huvitav rahvas. Joulu puhad on tulemas, eks nae kus te Vana Aasta ohtul olete.
Huvitav tunne tekkis pilte vaadates. Kui seni olete siiski osa loodusest ja rahvast, siis Etioopia piltide taustal olete nagu tulnukad võõral planeedil. Kas pildid petavad või on endal ringi sõites samasugune tunne?
Mis vars selle põllumehe peakattest välja paistab?
Kui juba sõnademänguks läks, siis mitte millised pildid, vaid mitmemillised! 🙂 Eriti multimilline vaade pildil 0073.
Esimene pilt kindlalt võrreldav kuulsa afgaani tüdrukuga – http://www.worldsfamousphotos.com/wp-content/uploads/2007/09/afghan-woman.jpg – niivõrd erilised näojooned, silmad, ilme. Naeratab ta, või on tõsine – või lihtsalt uudishimulik – võta kinni. ka teine pilt (0069 lõpuga) samast inimesest räägib sama – üliunikaalne. Super.
Väike kodanik pildil 0054 on äärmiselt targa ilmega, kahju, et muu olustik selline, hmm, närutav tundub.. nina vaesekesel pühkimata ning särginäru tundub küll viiendal ringil olevat.
Kas Etioopia ei olnud see maa, kus kohv 17. sajandi alguses Euroopasse levis?.. legend Etioopia karjustest – http://ezinearticles.com/?Ethiopia!-Birthplace-of-Coffee&id=3934756
Looduspildid on ka kõik väga väga head. Kuigi kahedimensionaalne pilt annab reaalsusest väga vähe edasi, annab hea pilt väga palju edasi. Seega tänud veelkord superpiltide eest ja loodame, et must manner pakub ohtralt avastamisrõõmu 🙂
Hästi huvitav, et enamikul neist inimestest on täiesti valge rassi näojooned, ainult, et nad on tõmmud. See tüdruk on muidugi viimasepeal 🙂 ja maastikuvaated on ka väga ilusad. Enne ei teadnud Etioopiast peale kuulsa näljahäda midagi.
Mait: meil kogu aeg selline tunne Aasiast saadik, ilmselt on see lihtsalt asjaolust, et suurel mootorrattal kahte kiivris kahvanägu näha on paljudele elus esimene kord. 4×4 maasturiga liiklejaid on Aafrikas üllatavalt palju, samas mootorratas, eriti kui kaks inimest ühel on täielik haruldus. Ilmselt oleks sama efekt kui Eestisse saabuks raekoja platsile traditsioonilistes hõimuvärvi rõivais mustanahaliste paar täislaaditud eesliga oma pikal rännakul – vaataks ju me samuti sellise imestunud pilguga 🙂
Põllumehel mingi tundmatu põllutööagregaat pea peal, neil on üldse igasugu imelikku tööriistu pidevalt keha küljes kaasas, enamusel pikk kepp – karja ajamiseks ilmselt. Ei julgenud küsida ka, et mis ja milleks – ingliskeelt üldiselt üle paari sõna ei osata ja meie võrdeliselt amhaarit kah mitte 🙂