On olemas riisiraketid (jaapani rattad), pastaraketid (itaalia rattad), mõned erinevad raketid veel ja siis veel hapukapsaraketid (saksa rattad). Meil on see viimane. Sedasorti rakettide olemasolust ei teata siin Lõuna-Ameerikas just palju ja ilmselt sellepärast ei teata palju ka vajalikest tööriistadest ja võtetest. See iselomustab hästi viimast kolme päeva, mille jooksul mööda kogu Perito Moreno küla eri tööriistade järgi jooksnud olen, tahtes ise abi, ent kokkuvõttes hoopis teistele (eelnevatest valdkondadest) uusi asju õpetanud.
Ruta 40 tegi meie rattale liiga, kuid ilmselt olin ka ise gaasiga liiga uljas – teistelt Perito Morenost möödujatelt kuulen, kuivõrd aeglaselt seda teed enamasti sõidetakse. Tagareduktori tihend hakkas lekkimise märke näitama pärast umbes 450 kilomeetrit pinnaseteed, mis on praeguse seisuga kohati lausa kohutava kvaliteediga. Repertuaari kuuluvad liiv, muda, põlvekõrgused kivid, kruus, sügavad pikirööpad, sügavad ristirööpad, headel ja kiiresti sõidetavatel teelõikudel “tapja-augud” (ca poole meetri sügavused), ristimõhnad, millele ootamatult järgneb sujuv, ent sügav lohk (need on kohad, kus amort lajatab suurte kiiruste juures täiega põhja), täiega kaldus tee (see on eriti “magus” pala pehme pinnasega osadel 🙂 ), tugevad külgtuuled (nii et kaelalihased on pea hoidmisest vastutuult õhtuks valusad). Kord hakkab palav, kord hakkab külm – ilm muutub kohati pea iga 5 minuti tagant: vihm, rahe, päike… ja kas ma juba mainisin kaelamurdvat tugevat tuult?
Loomulikult kuuluvad eelmisest tulenevalt repertuaari ka: olematult vähe liiklust, luksid vaated ja maastikud. (Muide, kuna Ruta 40 on riigile infrastruktuuriliselt küllaltki tähtis ühendustee, siis praegu käivad suurel osal Ruta 40-st asfalteerimistööd ja lähiajal võib asi tunduvalt paraneda).
Sedasi kahestunud mõtetega (ratta säästmine versus heade vaadete nautimine), hambad suus plagisedes ja ratas kolisedes, jõudsime siiski Perito Morenosse, võtmetähtsusega teede ristumiskohas asuvasse külasse, välja. Tihend ei lekkinud õnneks tugevalt – vahepeal pidin vaid sortsu mootoriõli transmissiooniõlile peale kallama, et ajutiselt nivood hoida (sest suvalises kohas transmissiooniõli ju ei saa). Mure tegelikult kõige suurem ei olnud, sest reduktori tihend ja ka kroonhammasratta laager on meil kaasas. Tihendi vahetus on väga lihtne, niiet meie jaoks oli kergenduseks ka see, et jõudsime välja Perito Morenosse – lihtsalt kohta, kus saab olla ja ise oma rattaga tegeleda. Küll aga nägin vana õli välja lastes magnetil imepisikesi metallitükke, mis tekitas minus paraja paanikahoo, sest see on tunnusmärk ka laagri peatsest minekust: kui vahetada vaid tihend, siis kui järgmisena läheb laager, puruneb alati ka tihend. Sellisel juhul oleks meil laager olemas, aga tihendit mitte, sest tavaliselt kanname kaasas mõlemast vaid üht eksemplari – seesama laager ja tihend on paljude arvates paraleveriga BMW-de üks nõrku kohti ja oleme sellega arvestanud. Seetõttu tundus kindluse mõttes targem mõlemad ära vahetada.
Minu järeldus on järgmine: tihend – lihtne, laager – raketiteadus. Vähemalt Perito Moreno mehaanikute standardite kohaselt. Tööks oli mul vaja Euroopa mõistes küllaltki elementaarseid tööriistu: laagritõmmitsat, mikromeetrit, võrdlevat mikromeetrit, kuumapüstolit, njuutonmeeter-võtit ja väikest portsu mutrivõtmeid. Käisime Raúli ja Miriamiga (kes oli heaks tõlgiks) läbi tosinkonna kohalikke auto/moto/rekkamehaanikute garaazhe, osa ametlikke, osa isehakanute omi – kõigist vaadati vastu, silmad punnis, kui näitasin oma reduktori kroonhammasratast – et mul vaja see laager lihtsalt otsast ära saada, pisut mõõtetööd teha ja uus panna. Ja muidugi manana/siesta-kultuur – oli kõva sõna, kui mehaanik oli kohapeal olemas – tavaliselt on nad kas siestal, sigaretitossu saatel kamraadidega segamatult juttu ajamas, või ütlesid, et tule homme (manana) – jahmatavalt suur osa inimesi ei paista lihtsalt viitsivat siin tööd teha. Ja kui saidki mehaaniku varrukast kinni, siis neile asja seletades sattusid nad enamasti segadusse ja esimese asjana otsiti tolmusest nurgast välja vanade läbiroostetanud ameerika autode lammutamiseks mõeldud suur kuvalda-haamer ja puudus vähe, et õrna kohtemist vajav reduktor oleks kolki saanud. Siin käib kõik endiselt toore jõu meetodil – jõudu on, pole mõistust vaja. Garaazhi- ja tehnikakultuur on kasvõi Eesti omast julgelt 10-20 aastat maas. Detailide parema tervise nimel tahtsin tööd kõik ise teha, vaja olid vaid veidi spetsimaid tööriistu.
Õnneks tunnevad siin külas head inimesed teisi häid inimesi ja tänu Raúlile leidsime ühe töökoja, mis puhtalt erakätes ja kohalike standardite järgi riistvaraliselt ülivõrdeliselt varustatud. Kõik mis mul vaja, oli olemas, v.a. kuumapüstol ja korralikum laagritõmmits. Kuumapüstoli saab tavaliselt mingi muu kuumaga asjaga asendada (priimuse põleti, gaasipliit, vms). Laagritõmmits oli, aga suht väikseke ja paistis mitte kõige parema kvaliteedia metallist olevat.
Aga kokkuvõttes tundsin ennast päris hästi. Pastrana (töökoja omanik) oli nagu Raúlgi – suure südamega inimene ja lasi mul oma töökojas oma tahtmise järgi tegutseda (ilma paranoiata, et minusugune tundmatu gringo lõhub midagi juhtumisi ära). Kohalik raketiteaduse instituut sisse seatud, võis töö alata, ja kui väiksemad teiste inimestega seotud siestad maha arvestada, käis päris kiiresti.
Töö kohaliku raadio saatel…
[audio:http://yhelteljel.ee/audio/Perito-Moreno-Pastrana-garaazhis.mp3]
Priimusepõletiga korpus kuumaks.
Ja lahti.
Kroonhammasratas.
Väike tõmmitsaotsa töötlus.
Tõmmits laagripeale.
Aga tutkit! Tõmmits jäi lahjaks – otsad lihtsalt hakkasid painduma. Siis sai loova mõtlemise saatel mindud gaasikeevitaja juurde, selleks e vana laagrit tugevalt kuumuta (nii või naa oli see mahakandmisele minev). Tundub, et meetod töötas:
Laager maas.
Uus laager ahju (paisub). Kroonhammasratas sügavkülma (tõmbab kokku).
Ja plaksti! kukkus uus laager hammasratta otsa – ilma igasugu lisajõuta.
Vanad laagri seibid välja ja uuesti korpusesse.
Korpusekaas peale. Mõõtmistöö võis alata. Aretasin ettejuhtuvatest materjalidest võrdlevale mikromeetrile toetusraami:
Tegin loksude mõõtmised umbkaudse reduktori keskmise töötemperatuuri juures ära, arvutasin õige laagrikaane surve saamiseks seibide kombinatsiooni ja panin pilli tagasi kokku.
Ja õnneliku lõpu pilt. Pastrana sai esimest korda elus külale suure tsikliga ringi peale teha.
Ilmselt oleks vanal laagril veel kulumisruumi olnud (läbisõit hetkel 105 000 km), aga kohalikud teeolud tekitasid minus liialt paranoiat. Eks näis, kui uus laager üle 10 000 km vastu peab, siis läks mõõtetöö (sisuliselt ainus asi millega võisin “bambust” panna ja enneaegse laagri kulumise põhjustada) hästi ja oli tööst midagi kasu. Eks tulevad kilomeetrid näitavad…
Tubli töö ja küll ta peab sellise raketiteaduse peale. Hoidke aukudest eemale :p
ütleme, et kogu see ooper ja tõelist raketiteadust kujutav jutt (pildid) minu suhtumist BMW usaldusväärsusesse küll ei tõsntud… 😀
aga mida mina ka tean!?
EDU järgnevaks! ja tahaks loota et lõpuks ometi tehnilised probleemid selja taha jäävad. tundub et tsikkel pole reisi kestvusest ja eripärast päris hästi veel aru saanud ning punnib täiega koostöö vastu.
Palju reisi algusest tänaseni kilomeetreid maha sõidetud?
Ärge usaldage liiast midagi, mis on üle 10 aasta vana, sõitnud üle 100 000km ja millega on sõidetud kolmandas maailmas retsidivisti käe all! 😉
MacGyver oleks kade!
Südantsoojendav on näha, et ratsanik oma suksu eest hoolt oskab kanda.
Lastele ja lapselastele unejutu rääkimise ainest tuleb mühinaga 🙂
Sellised vidivad nagu amort ja laagrid kuluvad igal rattal (pealegi polnud purunenud amort BMW originaal, vaid kolmanda tootja oma). Kiidan sellepärast, et endal on samasugune ja teiseks ma enamvähem tean millist vatti Marguse ratas on juba saanud (alustades olematutest metsateedest, lõpetades sõiduoskuste arendamisega Männiku karjääris jne…) – seda enam, tegemist on vastupidava asjaga 😀
Mõned Marguse stiilinäited minu arhiivist:
http://vaikus.eu/manniku/Photos_files/IMG_0922.jpg
http://vaikus.eu/Sott/Manniku_files/IMG_5639.jpg
http://vaikus.eu/manniku/Photos_files/seeria.jpg
Tere Sõbrad!!
Firstly, I must say that Kristina translated into English what you did to the FD. I then had this translated into even simpler English by the Royal Academy of engineers!! I am full of admiration. I would have screw drivered the old bevel bearing off and hammered on the new one with a healthy torque setting on the casings: none of the finesse of your job, and probably not as long lasting!
I understand you are both in Raul’s mini camping: what a cool guy!! One of the most memorable people on our trip! Please say a big hello from us (We signed his guest book some time in Nov 2006). Does he still have that crazy metal building in the back and has he converted it into a dormitory yet?? We helped bolt some sections together!! What a lovely place to rest it was for us, even though we did not have the bike with us at that point: it waited for us further North!!
Safe onward journey and give Raul our best wishes!!
Nick and Kris.
PS.
Was that the Bevel Bearing I had in my Spares box?
Nick ja Kristina: jah, Raúli puhul on tõesti tegemist külalislahkuse ja abivalmiduse etaloniga! Teie tervised on juba edasi saadetud – nimelt lugesime sissekandeid.
Sama ka La Postas (Pollo, mäletate?) – südantsoojendav oli näha sinimustvalget lippu seinale joonistatud 🙂
Laager oli vist minu enda oma, teie oma peaks täitsa olemas olema (ptüi-ptüi-ptüi, aga võibolla seniks, kuni tahan, et te selle meile postiga järgi saadaksite 😀 )
Olge tublid!
Juhtun ka liiklema hapukapsaraketiga. See kevad märkasin väikest loksu tagarattas, peale hooaega plaan ära vahetada. Kas maailma näinud mehed teavad soovitada: Peab orig laagrid panema või võib kestab ka tavaline SKF. Kui suur on tõenäosus, et samade regullseibidega kokku lappides eelpinge õige tuleb. Oleks kellelgi tõmmitsaid laenata? Eriti seda väikse laagri võru väljatõmbamiseks.
Loks tuleb tõneäoliselt paraleveri laagritest (reduktori korpuse liigend kardaanitunneli külge). Seal peabki väike loks olema, aga väike ja vaevumärgatav. Võid neid paraleveri laagreid veidi pingutada (aga mitte üle pingutada, sest siis kulutab nad sodiks, ehk põhjus miks see väike loks peab seal olema).
Reduktori laager: minuteada sinna väga võõraid laagreid panna ei saagi, sest see on haruldane mõõt – BMW originaal oligi mälu mööda SKF (samas SKF-ist otse seda on raske saada).
Ainus selle laagri usaldusväärne kulumise indikaator on kui magneti küljes palju metallipuru pole (õliga segunend metallitolmu “kreem” on OK), siis ilmselt kestab. Kui on suuremad metallilaastud, siis on lähiajal minemas. Ise vahetan reduktori õli iga 10K km tagant. Kui vana laager üle 80 000 km kestis, pole vaja midagi seibitada. Minuomad on kõik kestnud circa täpselt 100 000 km, ehk oskan isegi jämedalt ennustada nende koolemist. Kui kestis alla 60 000 km siis võid mõelda seibidega eelsurve korrigeerimist.
Laagri enda vahetamiseks tõmmitsat tegelikult vaja pole. R1100 ja 1150 pole reduktorit ka kiige küljest vaja võtta, keera ringi jagu 7mm kuusnurk polte lahti ja tulebki reduktor ratta küljes pooleks – plaat kuumaga maha, kogu jupp kuumaks ajada (+100-120C) ja kiiluga laager välja taguda on palju kergem. Uus laager pane peale sedasi: viska kroonhammasratas sügavkülma mõneks tunniks, kuumuta enne panekut laager circa +120C juurde, siis kiiresti kokku pannes võib laager lihtsalt kolksuga peale kukkuda ilma mitte mingi jõu rakendamiseta. Kui ikkagi laager kontaktis külma pinnaga liiga kähku maha jahtub, siis pead õrnalt laagri sisekülge kõksatama, et ikkagi lõpuni alla läheks. Kui laager korralikult alla välja ei lähe, siis kulub ta liigse eelsurve all kiiresti ribadeks. Oskan seda laagrivahetustööd nüüdseks ka teeääres teha kui vaid paksem kiil saadaval on.
Vikest koonuslaagrit üldiselt pole vaja vahetada, kui just nähtavaid kulumisjälgi pole. Enda oma vahetasin alles 300 000 km juures, ehk on pidanud 3X suure laagri satsi vastu, enne kui rulluritele kulumismärgid ilmnesid. Pikematel matkadel on mõlemad laagrid meil igaks-juhuks kaasas.