Mööda Argentinat ja Tšiilit ringi sõites silmasime mitmel pool tee ääres punaste lipukestega tähistatud “pühamuid” – enne teadsime vaid ühe taolise olemasolust San Juani maakonnas. Aga nii, nagu kuulus Recoleta kalmistu ei ole ainus omataoline (samal põhimõttel, kuid tagasihoidlikumalt, on siin ehitatud tegelikult suurem osa kalmistutest), on ka see levinud nähtus.
Asja taga on legend Deolinda Correast – naisest, kes oma meest kõrbesse otsima minnes janusse oli surnud, kuid kelle laps veel mitu päeva pärast ema surma elusana leiti – viimane olla rinnapiima abil ellu jäänud. Nii sai Deolindast pühak (keda kirik küll ei tunnista), kellel näib täna olevat palju järgijaid.
San Juani pühamusse ei ole me veel jõudnud ning ei tea, kas jõuamegi. Kuuldavasti on sellest, (pea)pühamust saanud lausa terve asula, kus on mitu teemakohast kabelit rohkete annetustega. Teeäärsed pühamud on ära tuntavad plastikpudelite kuhilate järgi (kustutamaks igavest janu), mis on toodud nö altari ette, millel on kujutatud elust lahkunud pühakut, laps rinnal.
njah! maailmakultuurid on on kummalised! selline plastpudelite hulk jätab prügimäe mulje…kuigi sõnum on selge ja püha
lisaks! ja et coca-cola on nii mõjuvõimas et jätab jälje isegi kultuuripärandisse
Alternatiiv pandipakendile?