Õigupoolest koosneks maailma üks vanimaid linnu, Jeemeni pealinn Sana’a justkui piparkoogimajadest – sedavõrd omalaadne on selle arhitektuur. Jeemenlased juba oskavad!
Kuigi Sana’a on üks neist linnadest milles on tore sihitult uitada ning kitsukestel kõrvaltänavatel ära eksida, ei ole ta siiski nii kergesti tabatav nagu näiteks Yazd Iraanis või Quito Ecuadoris. Kuidagi heitlik on selle olemus – kaunid mustrid majadel on kui vastandiks prügihunnikutes tuhnivatele kassidele, liiga tihti kõrvulukustavalt otse üle linnataeva madallennul müristavad MiG-29 ja Su-22 hävituslennukid, silmipimestav päike jagamas maad jääkülma tuulega (Sana’a asub 2300 meetri kõrgusel merepinnast), milles omakorda segunevad värskelt jahvatatud vürtside aroomid ning lisanditega kütuse hingekriipiv ving. Elav ja hingav linn, mis teha!
Meid võttis ta siiski hästi vastu. Nagu pühakodade ümbruses ringikolamisega kipub olema (vt meie postitust näiteks Chambast Indias), sattusime ka Sana’as ühe moshee pildistamiseks parimat nurka otsides ühe aiavärava taha. Enne kui arugi saime, olime juba kellegi hoovis, mekkimas otse meie silme all värskelt küpsetatud saia. Ja üsna pea juba istumas traditsioonilise elamu allkorrusel maha laotatud vaipadel, ees liuad jeemeni roogadega. Milline külalislahkus!
Ega Sana’as peale ringiuitamise ei ole suurt midagi teha, nii et võtsime vabalt ja vaatasime niisama ringi. Et “uitamine” oleks meeleolukam, siin lindistus kassetipoe juurest:
[audio:Sanaa_kassetipood_2.mp3|titles=Jeemeni muusika Sana’a tänaval]Nagu näha, on paljudel meestel siin Jeemenis väike mõõk vööl. Tegemist on jeemeni rahvariiete ühe elemendiga ning loomulikult kannavad nad seda väga uhkelt. Muide, teise inimese ähvardamise eest sellesama traditsioonilise mõõga ehk jambiyaga ootab ees rahatrahv ja vanglakaristus, nii et selle esmane funktsioon on pelgalt tradistiooniline aksessuaar. Ka ei ole jambiya tera ilule ega teravusele pandud suurt rõhku, sest juba mõõga eemaldamist tupest vaadatakse kui agressiooni. Seevastu mõõga vars ning vöö, mis seda uhkelt toetab, võivad olla tõelised kunstiteosed ning staatuse sümbolid.
Reede hommikul, enne iganädalast suurt palvust, tossavad igal pool ühissaunad (naised ja mehed käivad saunas muidugi eri kellaaegadel), sest enne palvetamist on tähtis end puhtaks pesta. Üks, mille peale sattusime, oli üsna omapärase välimusega – midagi sellist, nagu Klaabu ja kosmos ühes.
Palvetamine ei piirdu muidugimõista reedese päevaga, vaid kutsed palvele kostavad Sana’a arvukate minarettide ruuporitest viis korda ööpäevas – kord enne päikesetõusu, siis kui päike on kõige kõrgemas asendis, siis kui varjud on sama pikad kui neid tekitavad objektid, päikeseloojangu ajal ning siis kui on kadunud viimanegi valgus. Tihtipeale retsiteeritakse koraani ka nende aegade vahepeal, nii et “usumüra” praktiliselt ei vaibu. Kuid kui on käes ametlik palvetamise aeg, siis vähegi paranoilisemal inimesel võib tekkida tunne, et nüüd on küll lõpp käes – sireenid huilgavad ning küllap hakkab kohe taevast pommirahet sadama.
[audio:Sanaa_sireenikoraan.mp3|titles=Sana’a koraaniretsiteerimise alguspauk on justkui pommirünnaku häiresireen] [audio:Sanaa_24h_loeng.mp3|titles=mingi religioosne loeng kõrvaloleva moshee ruuporist, mis kestis üle 24 tunni järjest]Muide, Sana’a võiks vabalt olla Araabia poolsaare kulinaariapealinn, sest siinne köök on täitsa iselaadi ning väga maitsev. Loomulikult ei puudu mereriigi toidulaualt grillitud kala:
Kuid täitsa sõltuvusttekitav on kohalik hautis nimega salta, mida serveeritakse otse tulelt võetud malmpannil nii et see veel laualgi tükk aega mullitab ja säriseb. Odavam versioon on puhtalt taimne, kuid saltat on saada ka lihaga. Ning loomulikult tuuakse restoranis sellesama salta kõrvale lauda terve hunnik lisandeid, mis vaevu pildilegi mahuvad – riis, salat, sai, puljong, vürtsikas tomatikaste… Tõeline pidusöök, ja ei maksa suurt midagi.
Nüüd võiks arvata, et meil siin Sana’as puhta lust ja lillepidu, kuid tegelikult oleme jälle pidanud bürokraatiamasinatega võitlema. Djibouti viisad saime ilma probleemideta kätte ühe päevaga, kuid Etioopia saatkond siin ei soostu meile viisasid väljastama. Ütlevad, et peame taotlema oma riigis. Või, noh, meie puhul siis Rootsis, sest seal on Eestile lähim Etioopia saatkond. Sinna peaksime siis oma passid koos taotlustega saatma. Mis te arvate, kas pärast printerikassetiafääri on Jeemenist võimalik midagi Euroopasse saata? Ei, saadetisi ei võeta isegi vastu. Nii et meie ainus ja viimane võimalus on saata oma passid Rootsisse Djiboutist (sest ka seal ei ole telefonivestluse põhjal võimalik eestlastel viisat saada), mis pidavat olema üks kallis urgas. Aga mis sa hing teed.
* HDR-märge kolme linnafoto juures tähistab mitmest eri säriajaga fotost kokkukleebitud fotot.
Isegi kassid on teist värvi silmadega, Eestis sellist asja ei näe. Ja jälle muidugi arhitektuur…
Inimestele paistab seal pildistamine meeldivat – paljud on hästi avatud olemisega.
Arhidektuur…jah, piparkoogimajadega võrdlus on väga hea 🙂
Tänud heliklippide eest jällegi.
Rõõmsat avastamist,
Tago
…ja Kariina ning kohaliku pilti vaadates tuleb Benny Hill miskipärast meelde;)
Tere.
Pagan, see oli jälle üks täiesti ebareaalne koht. Igatahes olge tublid ja põrutage edasi!
Suurepärased pildid. Ka pildistamise niigi väga kõrge tase on reisi kulgedes veel kõrgemale roninud. Edu ja jaksu!
postitused on väga inforikkad ja see on vist põhjus miks alati tekib lisaks mitmeid küssasid:
Teie jutust ei ole kuigipalju aimata, et kas kohtate sellistes erilistes kohtades teisi omataolisi või siis tavapäraseid turiste (peale selle eskortimise jutu kus pildipause pidevalt tegite) või liigute nii erilisi radu pidi kuhu enamasti kahvanägusid ei satu?
teine küss: olen vahest mõelnud, et prooviks ise araabiapärast leiba küpsetada ja mõned ägedad pildid andsid sellele ideele kõvasti hoogu juurde. et tünnist on tehtud ahi aga mis selle tünni siseseinasid katab ja millega vooderdatud seestpool? ja on ka teada mis on leiva koostisosad ja kuidas seda küpsetama peaks?
no kogu see leiva teema algusest lõpuni pakub huvi 😛
Majad on tõesti justkui piparkoogist tehtud, ja saunad näevad välja nagu kuukulgurid. Postituse viimast pilti vaadates neelatasin korduvalt 🙂 Mõõga kohta oli ka huvitav lugeda, mõtlesin juba, et ei tea kas sellega tehakse ka midagi. Ühel väiksemal poisil paistis ainult mõõga tupp vööl, ei tea kas talle ei usaldatud veel mõõka? Igatahes tundub, et teie “tsillimine” seal on meieni toonud laheda portsu fiilingut.
Urmas: milliseid erilisi kohti sa täpsemalt silmas pead? Jeemeni puhul on küll nii, et Al Mukallas kohtasime üht Jeemeni-Ungari segapaari, osa teest Shibamisse sõitsime koos üksiku ameerika turistiga, Al Mukallast Adenisse sõites oli juba teada-tuntud turismigrupp. Sana’as oli välismaalasi rohkem, ehkki enamasti puutusime nendega kokku hotellis – tänaval eriti mitte. Tundub, et osa neist olid seal pigem tööasjus, mitte vaatamisväärsustega tutvumas. Sana’a lähistel nägime veel paari autotäit valgeid, aga see on ka kõik. Seni kuni valitsus viisapoliitikat ei muuda, ei saa siin ilmselt suurt “rahvasterännet” toimuma, ehkki suurt osa huvilisi peletab ilmselt eemale ka hirm ebastabiilse olukorra ja Al-Qaeda ees. Ainult tõsised huvilised tulevad.
“Omataolisi”, ehk siis selliseid, kes liiguvad oma sõiduvahendiga, kohtasime viimati Iraani idaosas – üritavad Fiat 500-ga Milanost Sydney‘sse sõita. Tsikli seljas kulgejatega trehvasime aga viimati Ladakhis, Indias. Üks neist oli Robert, pärit Sloveeniast ning otsustanud kolme puhkusenädalaga Indias ära käia, ning teine Hadi-nimeline tegelane Malaisiast, kes oli oma rolleriga teel Londonisse. Viimase aasta sisse mahuvad veel kohtumised Malaisias ühe hispaanlasega, kes sõitis üksi Madridist Sydney‘sse, ning inglastest paariga, kes sõitsid Inglismaalt Austraaliasse. Ja ongi kõik.
See leivategemine on huvitav jah, ning sellise lihtsa lahenduse nägemine, nagu seda on tünn-ahi, pani ennastki mõtlema, et kui keeruline saab see olla? Pole olnud võimalust lähemalt teemaga tutvuda, aga ma pakun, et kui Google’ist otsida “tandoori oven” ja “tandoori naan” või midagi sarnast, siis ehk leiab midagi, millest kinni haarata.
Ott: ilmselt jah, liiga ohtlik nii noorele poisile.
tänud!
Et Teie valitud trajektoor on niivõrd ebapopulaarne tavaturismile, siis seetõttu jääb kahvanägusid teele vähe. Mõistetav.
Võib öelda, et maailm on ikka suur kui osata tahta leida piirkondi kus näha midagi millest enamus ei tea midagi. Selliseid asju võib Eestiski leida 🙂
Edu parimate palade leidmisel! Teil on hea nina!
Leivast: Kas ma mäletan õigesti, et leiva valmistamise kohta andis pisku ülevaate oma viimasel “avalikul rännakul” blogi kaudu RebaseOnu? Äkki värskendad mu mälu (Sa ju kindlasti lugeja siin:) või on mul miskit väga valesti meelde jäänud?