Kirikust kirikusse

IMG_7973_v

Gruusias on rohkelt pika ajalooga kirikuid ja kloostreid – üks vingem kui teine. Kõiki neid läbi käia me muidugi ei kavatse, aga mõned huvitavamad (ja paremini trajektoori sobituvad) valisime siiski välja.

Paljud neist asuvad looduskaunites  kohtades, ning Sapara ei ole erand. Üheksandast sajandist pärit klooster asub Samske-Javakheti piirkonnas metsaga kaetud mägedes üpriski eraldatud kohas. Kahjuks ei ole lubatud sees pilti teha, kuid 14. sajandist pärit freskod kloostri kirikus on muljetavaldavad – väga detaili- ja värviderohked.

Sapara klooster
Sapara klooster

IMG_7268_v

IMG_7285_v

Munga palve Sapara kloostris:

[audio:sapara.mp3|titles=Munga palve Sapara kloostris]

Kuna pärast kloostri nägemist oli õhtu juba käes, siis otsustasime sealsamas lähedal telkima jääda. Leidsime koha mändide vahel, kust avanes päris kena vaade.

_MG_7292_v

Panoraam Lõuna-Gruusia maastikust
Panoraam Lõuna-Gruusia maastikust

Järgmisel päeval tahtsime minna vaatama umbes tuhande aasta vanust Vardzia koobaslinna. Suures tuhinas sõitsime õigest pöörangust mööda, avastades oma möödapaneku umbes paarkümmend kilomeetrit hiljem. GPS-i usaldades ei hakanud me sama teed tagasi minema, vaid võtsime ette otsema, üsna muhkliku tee, mis mingil hetkel jõudis järsakuni, kust avanes vaade teisel pool orgu asuvale koobaslinnale, ning kust üsna järsku rada mööda sai allapoole kulgema hakata.

Külapoiss meid uudistamas
Külapoiss meid uudistamas

 

Laskumine alla Vardzia juurde
Laskumine alla Vardzia juurde

Koobaslinn ise on selles mõttes tähelepanuväärne, et ta koosneb enam kui kümne korruse ulatuses liivakivist välja tahutud eluruumidest, mida on kokku mitusada. Tuvastatud on nii endine pagaritöökoda, apteek, kui loomulikult kirik. 1283. aastal tabas koobaslinna maavärin, mistõttu selle välissein varises kokku.

IMG_7974_v

IMG_7975_v

IMG_7978_v

IMG_7985_v

IMG_7982_v

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga