Enamus turiste piirdub Djenné endaga, kuid kui päris aus olla, siis ehedama emotsiooni saab, kui vaadata Djennést veidike väljapoole, kasvõi selle vahetus läheduses asuvatesse küladesse. Majad on ikka sellest samast mudast, kuid inimesed on hoopis vahetumad ning – kui esmane umbusk sinu kui võõra suhtes selja taga – jätavad külalislahkema mulje.
Kohalikku maalähedast Mali muusikat vanadelt sahisevatelt kassetidelt, mis meie terminoloogia järgi kuulub “kullafondi” – st muusika, mis pole näinud tööstust, promo- ega reklaamiturgu, vaid on muusika otse südamest, ehk heli Mali loodusest, kultuurist, rahvast ja elust endast:
[audio:Mali_raadiost_5.mp3,Mali_Raadiost_8.mp3,Mali_raadiost_6.mp3|titles=Spirituaalset elusmuusikat sahisevalt kassetilt,Spirituaalset elusmuusikat sahisevalt kassetilt,Spirituaalset elusmuusikat sahisevalt kassetilt]Saime Djennés olles jutule giidiga, kes lubas meid ühte sellisesse külla viia, hobuvankriga. Sellisega, nagu kõik kohalikud siin ringi sõidavad. Kuna sellel puudus igasugune vedrustus, ning kuna suurema osa teekonnast moodustas aus off-road üle riisipõldude, oli see üks igavesti autentne elamus – meile üle põllu vastu tulevatele, Djenné poole veerevate kohalike jaoks iganädalane missioon, turule ja tagasi.
Külas käis vilgas elu – kes pesi kaevu ääres pesu, kes tampis uhmris lõunasöögi tarvis maisi- või riisiteri. Siin, külas, on inimeste igapäevatoimetused palju paremini nähtvad, mitte kõrgete seinte taga peidus, nagu linnades, kus inimesed on palju individualistlikumad ning anonüümsus suurem.
Muide, Djenné ja selle vahetu ümbrus pole kaugeltki mitte ainus koht Mali mudaarhitektuuri imetlemiseks – suurem osa Nigeri äärsetest küladest on üsna sarnased, vaheldub vaid ehk hoonete seisukord – mis praegusel vihmahooajal ilmselt eriti hästi välja tuleb.
terekest
jälgin teatud põnevusega punkti kaardil mis tähistab teie asukohta. Põnevus on tingitud sellest, et lähenete lõuna poolt Hispaanias asuvale punktile kuhu poole isegi 17 sept teele asume. Punktikese nimetuseks on Tarifa. Kui tulete läbi Maroko ja satute Tarifasse vahemikus 24 sept – 8 okt siis teadmiseks, et paar km Tarifast rannikut pidi Portugali poole las Dunas nimelises kämpingus pesitseb grupp eesti soost surfajaid. Teiste kohta ei oska öelda aga minul isiklikult poleks selle vastu vast midagi kui juhtute asjaolude soodsa kokkulangemise korral sinna ööbima tulema. Tänud põnevate reisijuttude eest ja kena seikluse jätku:)
Erilised rannainimesed me pole, nii et esialgne plaan on proovida minna veidi sisemaa poolt. Aga kui plaanis muutusi tuleb, eks tuleme läbi. 🙂
Lõpusirge varsti käes 😀 ning euroopa juba käega katsuda! Mis küll saab, kui idülliline seiklus läbi saab? Maailm jääb teile liiga väikseks ehk on lootust uutele avastustele, kui kosmoseturism sõna turism tähendama hakkab :):):)
Mnjaa, ka mina, olles teie reisi jälgind huviga ja juba kaua, hakkan nõksa muretsema, et mis siis saab, kui te koju jõuate … 😐 Mina küll sellist pohmelli ette ei kujuta: olles kolm aastat joonud emotsioone, värve ja kirevust terves ilmas, tulete siia, Eestisse, ja … Aga mine tea, ehk igatsetegi vähe puhkust. Ja eks endastki on ju kahju, sest siis pole teie blogisse enam asja 😉