Tulnuk

Namiibia. Namiiiiiiiibia. Tee kulgeb pikalt-pikalt, enne kui horisondi taha ära kaob. Tuul pühib katkematult üle liivaste poolkõrbeväljade. Taevas on kui vesivärvimaal ning ere päike pimestab silmi. Oleksime kui tulnukad võõral planeedil.

Või on see ikka meie planeet, kuid tulnukad teiselt planeedilt on siia eksperimendi korras toonud tükikese oma reaalsust, oma aegruumi? Tee kõrval seisab roostes autoromu, millel pole rattaidki all, kuid jahutustiivik teeb kapotikaane all ikka veel rutakaid ringe, sellest tekkiv krigisev heli autot ümbritseva metallkarbist kõlakastiga võimendatud ja tuulega edasi kandumas. Auto on seal ilmselt kuskilt 1960-datest ja tiiviku laagrid endiselt käivad ringi. See on niivõrd sürreaalne, nagu see ei oleks mitte auto, vaid hädamaandumise teinud kosmiline lennuriist, mis nüüd aku viimastest varudest kodutsivilisatsioonile hädasignaali üritaks edastada.

Heli keset kõrbet:

[audio:Namiibia_mahaj2etud_auto_jahutustiivik_tuulisesk6rbes.mp3|titles=Mahajäetud auto jahutustiivik tuulises k6rbes tiirlemas, autokere käitub kui kõlakoda]

Mida iganes tulnukad siia tegema on tulnud, on nad selle ette võtnud väga suures mastaabis. Legendi järgi on maailmas suuruselt teise kanjoni, Fish River Canyon’i uuristanud müütiline madu, kes olla kunagi põgenenud teda taga ajavate küttide eest – sellest siis selle ülimalt loogeline kuju. Kuid nii või teisiti, olgu siis madu või kõikvõimsate kaevemasinatega varustatud tulnukad, on tegemist üsna ebamaise nähtusega.

Tänapäeva teadlaste versiooni kohaselt tekkis kanjon algselt hoopis maalaamade liikumisest, ning seda on siis hiljem vorminud erosioon. Kuulus Grand Canyon on mäletamist mööda puhtalt erosiooni töö. Ega neid tegelikult hästi võrrelda ei anna – ma numbreid peast ei mäleta, kuid nii silma järgi vaadates on Grand Canyon ikka kordades mastaapsem.

Kui lülitame sisse raadio, kostab sealt jutt mingis eriskummalises keeles. Nagu oleks inimkeel, kuid mingid imelikud klõpsud ja laksud on sees. Hübriid? Bushmanid (ehk poliitiliselt korrektselt öelduna Sani rahvas) on seda kõnelenud aegade algusest peale. Ah et kes õpetas?

[audio:Bushmanide_kl6ksuga_keel.mp3|titles=Namiibia Sani rahva klõksudega keeles raadiouudised]

4 thoughts on “Tulnuk”

  1. Hurmav.
    Iseäranis kuulidest puretud auto, mille ventilaatori laager 50 aastat väsimatult nii ööd kui päevad on pöörelnud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga